- Рекомендації по роботі з силіконовими компаундами на Олов'яному каталізаторі
- Рекомендації по Формувальні силікони серій SKR и SK
- Діелектричні силікони серій SKE-19 та SK-19
- Рекомендації по роботі з силіконовими компаундами на Платиновому каталізаторі
- Рекомендації щодо роботи з Поліуретановими компаундами
- Рекомендації по роботі з рідкими пластиками
- Рідкий поліуретановий пластик Axson
- Рекомендації по роботі з епоксидною смолою
- Поліуретанова смола ALWA MOULD SLV
1. Рекомендації по роботі з силіконовими компаундами на Олов'яному каталізаторі
1.1 Формувальні силікони серій SKR и SK
Підготовка
- Очистіть оригінал-модель від фарби, іржі, забруднень. Обробіть поверхню, використовуючи розділове мастило для форм. Це полегшить зняття і гарантує, що сторонні речовини не вплинуть на хід полімеризації. Для максимальної впевненості можна зробити маленьку пробну заливку, щоб протестувати форму на отлип.
- Використовуйте електронні ваги для дотримання вагових пропорцій. Якщо необхідно зробити забір каталізатора за обсягом, допоможе медичний шприц.
- Дотримуйте температурний режим. Оптимальна температура компонентів становить + 20-25°C. Після транспортування силіконового компаунда при температурі + 5°C і нижче потрібно витримати матеріал в кімнатних умовах протягом 24 годин, а тільки потім починати змішування і заливку.
Змішування і дегазація
- Для приготування розчину візьміть 100 вагових частин основи і 2-3 вагові частини каталізатора (20-30 г затверджувача на 1 кг основи). Дозування каталізатора залежить від температури повітря (20г в теплу пору і 30г в прохолодну) і бажаного часу затвердіння. Рекомендується брати 20г, якщо хочете, щоб гелеутворення проходило повільно, 30г - в прискореному режимі.
- Помістіть компонент A в чистий посуд. Починайте змішування, поступово додаючи затверджувач до основи. Продовжуйте процес до повного розподілу каталізатора (3-5 хвилин). Не рекомендуємо використовувати порошкові барвники для індикації однорідності суміші, оскільки вони можуть містити невідомі речовини, що інгібують затверджувач і ускладнюють полімеризацію.
- Дотримуйтесь пропорцій! Підвищена концентрація каталізатора може непередбачувано прискорити затвердіння, недостатня (менше 2%) привести до неповного застигання.
- Для видалення повітряних бульбашок помістіть розчин в вакуумну установку на 1-3 хвилини при тиску 10-25ммНg. Майте на увазі, що в ході дегазації суміш тимчасово збільшується в об'ємі в 2-3 рази, тому краще використовувати великий посуд. При необхідності проводьте вакуумізацію в декілька циклів.
Заливка і полімеризація
- Готовий розчин заливають в опалубку з майстер-моделлю і витримують при кімнатній температурі протягом 6-24 годин. При більш низькій температурі час затвердіння збільшується, і навпаки. Можливо теплове прискорення процесу за допомогою побутових нагрівальних приладів (духовка, фен, обігрівач), але не піднімайте температуру в приміщенні вище + 60 °C, інакше форма втратить міцність.
- Час життя компаунда при температурі + 20°C становить 30 хвилин (у олов'яних компаундів серії SKR) і 8-10 хвилин (у олов'яних компаундів серії SK).
- У літню пору період схоплювання зменшується. Для подовження полімеризації до 90-240 хвилин можна використовувати каталізатор САТ-355.
- При створенні силіконових молдів великого обсягу (більше 3 кг) рекомендуємо проводити заливку частинами, змішуючи відповідну кількість основи і каталізатора перед кожним етапом. Наприклад, якщо для створення форми необхідно 5кг силікону, спочатку змішайте 1кг основи і 20-30 грам затверджувача і залийте. Потім аналогічно, з інтервалом не більше 30-40 хвилин, радимо зробити ще 4 заливки по 1 кг.
- Отримані ливарні форми можуть експлуатуватися багаторазово при температурах до + 200°C. Використання молду в умовах вище + 200°C призводить до втрати еластичності. Експлуатація виробу при температурі вище + 250 °C не рекомендується.
- Для виготовлення силіконової форми обмазувальним методом використовуйте тиксотропні домішки. В середньому, потрібно +/- 0,3% тіксотропіруючої добавки. Підходить до всіх силіконів на олов'яному каталізаторі.
- Під час роботи з силіконом в домашніх умовах використовуйте засоби індивідуального захисту. Уникайте контакту зі шкірою та очима. При попаданні промийте водою.
Детальніше про матеріали читайте на сторінці каталогу.
1.2 Діелектричні силікони серій SKE-19 та SK-19
Підготовка
Ретельно перемішайте основу компаунда. При тривалому зберіганні наповнювач може розшаровуватися, і необхідно переконатися, що основа досить однорідна.
Змішування і дегазація
- За допомогою терезів відмірьте 100 частин основи і 3 частини каталізатора (для силікону SKE-19) або 100 частин основи і 10 частин каталізатора (для силікону SK-419).
- Вручну або механічно змішуйте компоненти до повного розподілу каталізатора в основі. Рекомендується додавати складові невеликими порціями.
- Час замішування діелектрика, в залежності від обсягу і інтенсивності, становить від 3 до 7 хвилин. Після з'єднання компонентів суміш почне набирати в'язкість. Приблизно через 30 хвилин при кімнатній температурі вона повинна збільшитися вдвічі. При виготовленні великої кількості розчину незначна плинність може зберігатися до 12 годин.
- Для видалення з суміші бульбашок повітря рекомендується використовувати вакуумну камеру.
- Умови дегазації: тиск 15-25 мм рт. ст. при температурі від 15°С до 30°С, час 2-3 хвилини до повного піноутворення. Враховуйте, що в процесі суміш буде збільшуватися в об'ємі в 2-3 рази, а потім осідати.
Заливка і полімеризація
- Дотримуйтесь температурних показників. Збільшення температури до 100°C призведе до прискорення затвердіння до 1-2 годин.
- При кімнатній температурі час остаточної вулканізації і активації діелектричних властивостей - 72 години.
- Після використання каталізатора відразу ж щільно закривайте його кришкою. Контакт з повітрям може активувати процес гідролізу і зробити матеріал непридатним для подальшого використання.
- Будьте обережні. Рекомендуємо замішувати компаунд і наносити герметик в рукавичках, в добре провітрюваному приміщенні. Уникайте потрапляння каталізатора на шкіру або в очі.
Детальніше про матеріали читайте на сторінці каталогу.
2. Рекомендації по роботі з силіконовими компаундами на Платиновому каталізаторі
Формувальні силікони серій SKA, SKL і SK-790
Підготовка
- Для отримання двокомпонентної суміші вам знадобиться ємність для приготування розчину, лопатка або автоматичний міксер, оригінал-модель. Всі поверхні і інструменти повинні бути чистими і знежиреними.
- Температура кожного з компонентів перед початком роботи повинна бути не нижче 22 °C. В прохолодну пору року витримайте компоненти при кімнатній температурі щонайменше 24 години. Нижча температура може призвести до довшого часу життя, значного збільшення часу повної полімеризації або навіть до неповної полімеризації.
- Платинові силікони не сумісні з солями металів, оловом, сіркою, амінами, деякими видами пластиліну, глини, лакофарбовими матеріалами, фотополімерними пластиками.
- При використанні майстер-моделі з пористою поверхнею також рекомендується наносити роздільник. Врахуйте, що восковий агент не призначений для прямого контакту з харчовими продуктами.
Змішування і дегазація
- Змішування компонентів відбувається протягом 2-3 хвилин в пропорціях 1:1. Для точного забору компонентів рекомендуємо використовувати кухонні або ювелірні ваги.
- Платиновий силікон "виштовхує" бульбашки повітря на поверхню, тому не потребує спеціальної вакуумізації. Якщо ви хочете провести дегазацію для посилення міцності готових форм, помістіть розчин в вакуумну камеру на 2-5 хвилин при тиску 10-25 ммНg.
- Використовуйте ємність, яка за розмірами в 2-3 рази перевершує силіконову масу. При дегазації суміш збільшується в об'ємі, а після закінчення процесу повертається в початковий стан.
- Обережно: тривале вакуумування призводить до видалення летючих компонентів із суміші і може викликати погане затвердіння потовщених частин і появу нехарактерних властивостей полімеру.
Заливка і полімеризація
- Форму, оброблену роздільником, акуратно (з одного кута) залийте готовим силіконовим розчином і залиште при кімнатній температурі до повного затвердіння.
- Дотримуйтесь дозування і температурного режиму. Чим вище температура навколишнього середовища, тим швидше буде йти гелеутворення суміші. Для прискорення процесу допускається використання нагрівальних приладів (духовки або обігрівача).
- Неправильна пропорція каталізатора може призвести до часткового затвердіння компаунда.
- Повний час затвердіння силікону становить від 12 до 24 годин (точніше дивіться в характеристиках продукту). Знімати і використовувати форму до закінчення терміну не рекомендується. Для прискорення процесу полімеризації та позбавлення липкого шару форму можна підігріти до 40-50 °С.
- Під час роботи з силіконом в домашніх умовах використовуйте засоби індивідуального захисту. Уникайте контакту зі шкірою та очима. При попаданні промийте водою.
Детальніше про матеріали читайте на сторінці каталогу.
3. Рекомендації щодо роботи з Поліуретановими компаундами
Формувальні поліуретани серій PK та Duramould ET
Підготовка
- незатверджений рідкий поліуретан чутливий до вологи, яка здатна погіршити якість суміші. Рекомендується працювати з матеріалом тільки в приміщеннях зі зниженою вологістю, щоб уникнути абсорбування і спінювання.
- Ретельно очистіть і просушіть майстер-модель. Для пористих поверхонь (гіпс, бетон, глина і т.д.) використовуйте розділовий склад.
- Нанесіть роздільник в помірній кількості на поверхню майстер-моделі і внутрішні сторони опалубки. Дайте висохнути протягом 10-30 хвилин.
- Заздалегідь підготуйте тару і інструменти для змішування. Краще використовувати скляні, дерев'яні або пластикові предмети. Прозора ємність допомагає відстежити нерозмішані частини розчину.
- Для змішування компонентів вибирайте посуд, яка буде більше, ніж ємності з компонентами А і Б разом. Очистіть його від бруду, пилу і витріть насухо.
- Перед розкриттям упаковки ретельно збовтайте компонент В.
Змішування і дегазація
- Зважте в окремих ємностях рівну кількість матеріалів А і В. Рекомендується відміряти складові по вазі, проте допускається збирання за обсягом.
- Акуратно з'єднайте компоненти А і В у великому посуді. Перемішуйте, уникаючи появи повітряних бульбашок. Для замішування великої кількості розчину (7 кг і більше) використовуйте механічні міксери.
- Пам'ятайте, що рідкий поліуретан має короткий "час життя"!
PK-40 поліуретан для форм | час життя - 9 хвилин (при t=20℃) |
PK-80 поліуретан для форм | час життя - 7 хвилин (при t=20℃) |
Duramould ET45A поліуретан для форм | час життя - 15-25 хвилин (при t=20℃) |
- Для повного витіснення повітря допускається дегазація розчину. Технологія лиття під тиском, що використовує автоклав, також дає практично повну відсутність бульбашок.
Заливка і полімеризація
- Готовий компаунд заливайте в одну (вищу) точку зразку на висоту не менше 1,3 см. Інший спосіб лиття: спочатку нанесіть на поверхню майстер-моделі тонкий шар поліуретану пензликом, а потім вже залийте молд матеріалом, що залишився.
- Для фарбування рідкої поліуретанової суміші користуйтеся тільки сухими пігментами.
- Час повної полімеризації залежить від марки формувального поліуретану:
PK-40 поліуретан для форм | 12-72 години (при t=20℃) |
PK-80 поліуретан для форм | 12-72 години (при t=20℃) |
Duramould ET45A поліуретан для форм | 24-48 години (при t=20℃) |
- Час зберігання невикористаного компаунда після розкриття оригінальної упаковки скорочується. Пластикова тара призначена тільки для транспортування і короткострокового зберігання до 7 днів. Рекомендується перелити матеріал в скляну або металеву ємність. Потім перевернути її догори дном для створення герметизуючої плівки.
4. Рекомендації по роботі з рідкими пластиками
4.1 Рідкий поліуретановий пластик Axson
Підготовка
- Поліуретанова смола не переносить вологи. Інструменти і ємності для роботи з рідким поліуретаном повинні бути сухими і чистими. Використовуйте предмети зі скла, металу, пластику і багаторазові силіконові форми.
- Приготування суміші необхідно проводити в сухому, теплому, добре провітрюваному приміщенні. Заливка при високій вологості або з використанням недостатньо застиглої форми може призвести до спінювання розчину.
- Рекомендована температура приміщення, де проводиться робота, не нижче 18℃ і не вище 30℃. Температура компонентів від 20℃ до 24℃. Температура форми не вище 37℃.
- Перед заливанням компаунда обробіть майстер-модель розділовим агентом і залиште на 30 хвилин до повного висихання.Це забезпечить легке вилучення застиглого виробу і продовжить термін служби силіконового молду.
- Уникайте вдихання парів матеріалу протягом усього робочого процесу. Використовуйте захисні окуляри, одяг з довгими рукавами і гумові рукавички для мінімізації ризику контакту зі шкірою.
Змішування і дегазація
- Перед змішуванням ретельно збовтайте компоненти, щоб видалити осад.
- Для виготовлення суміші беріть компоненти в пропорції 1:1 по вазі. Забір частин за обсягом може призвести до порушення процесу полімеризації.
- Акуратно перемішайте розчин до появи однорідної маси. Пам'ятайте, що рідкий литтєвий поліуретан має короткий час життя (2-2,5 хвилини).
Заливка і полімеризація
- Готовою сумішшю залийте форму з невеликої висоти.
- Первісне затвердіння відбувається протягом двох хвилин. Виймати вироб із форми дозволяється через 20 хвилин (якщо товщина заливки 2 мм). Час повного затвердіння - до 3 діб.
- Максимальна рекомендована товщина заливки складає 5мм.
- При фарбуванні твердих виробів додавайте в фарбу спеціальні грунтувальні суміші для пластиків.
- Зберігати невикористані матеріали після розтину оригінальної упаковки не рекомендується.
Детальніше про матеріали читайте на сторінці каталогу.
4.2 Рекомендації по роботі з епоксидною смолою
Підготовка
- При замішуванні основи і затверджувача стежте за тим, щоб в розчин не потрапила волога, розчинники або жировмісні речовини. Для цього рукавички, шпателі і матрицю необхідно попередньо вимити і витерти насухо.
- Суміш нагрівається в процесі полімеризації. Рекомендуємо використовувати тільки термостійкі заливальні форми, наприклад, з силікону.
- Щоб збільшити термін експлуатації багаторазових молдів, нанесіть на всю поверхню моделі розділовий агент.
Змішування і заливка
- Для виготовлення суміші слід брати матеріали на вагу у таких пропорціях:
Епоксидна cмола з каталізатором Eposir F 740/2041 | 100:50 - 1кг системи містить 670 грам основи та 330 грам каталізатора. |
Епоксидна cмола з каталізатором Eposir F 740/2042 | 100:50 - 1кг системи містить 670 грам основи та 330 грам каталізатора. |
Епоксидна cмола з каталізатором Eposir F 740/2060 | 100:48 - 1кг системи містить 675 грам основи та 325 грам каталізатора. |
Епоксидна cмола з каталізатором Eposir F 740/2072 | 100:60 - 1кг системи містить 630 грам основи та 370 грам каталізатора. |
Епоксидна cмола з каталізатором Eposir F 740/2260 |
100:30 - 1кг системи містить 770 грам основи та 230 грам каталізатора. |
- Час первинного і повного гелеутворення епоксидної смолы відрізняється в залежності від каталізатора:
Час життя | Повна полімеризація | |
Епоксидна cмола з каталізатором Eposir F 740/2041 | 50 хвилин (100г при 23°C) | 24 години |
Епоксидна cмола з каталізатором Eposir F 740/2042 | 25 хвилин (100г при 23°C) | 24 години |
Епоксидна cмола з каталізатором Eposir F 740/2060 | 90 хвилин (100г при 23°C) | 1-2 дні |
Епоксидна cмола з каталізатором Eposir F 740/2072 | 40-60 хвилин (100г при 23°C) | 3-7 днів |
Епоксидна cмола з каталізатором Eposir F 740/2260 | >5 годин (100г при 23°C) | 3-7 днів |
- При змішуванні великих обсягів смоли товщина першого і наступних заливальних шарів не повинна перевищувати 5 см. Інтервал між шарами - від 5 до 24 годин. Перевищення часу перед заливкою наступного шару призводить до утворення глянцевої поверхні і погіршує адгезію.
- Перш, ніж виливати новий шар, можна зачистити поверхню, щоб вона стала злегка шорсткою.
- Уникайте потрапляння на затверділу смолу прямого ультрафіолету, це призводить до поступового зниження міцності і появи жовтого нальоту.
- У домашніх умовах працюйте з епоксидною смолою на свіжому повітрі або в приміщенні з хорошою вентиляцією. Використовуйте засоби індивідуального захисту. Уникайте контакту зі шкірою та очима. При попаданні промийте водою.
Детальніше про матеріали читайте на сторінці каталогу.
4.3 Інструкції по роботі з ALWA MOULD SLV
Застереження: Компонент А необхідно перемішати або збовтати перед використанням. При роботі з наповнювачем, його потрібно додавати обережно до обох компонентів перед їх змішуванням. Ретельно обробіть модель або форму розділовим агентом. Акуратно і швидко змішайте компоненти в пропорції 1:1 по вазі і негайно вилийте на сухий шаблон або в форму. Пористі шаблони (наприклад, дерево) повинні бути запломбовані перед нанесенням розділювача.
Шари ALWA MOLD SLV, які заливаються з інтервалом 5 хв добре з’єднуються один з одним.
Агресивні розчинники, такі як бензол, уайт-спірит або замінник скипидару, не рекомендуються для очищення затверділої поліуретанової смоли.
Деталі дивіться на сторінках товарів.