1. Для здешевлення силіконових компаундів їх можна змішувати із силіконовим маслом. Однак необхідно враховувати, що при збільшенні частки силіконового масла компаунд стає більш рідкім, м'яким і крихким. Тому рекомендуємо використовувати до 10%, щоб уникнути значного зниження якості. Максимально допустима пропорція – 1:1. При цьому кількість каталізатора необхідно відміряти від базової основи, незалежно від кількості доданого масла.
  2. Для уникнення потрапляння бульбашок рекомендується (за відсутності вакуумної установки) на майстер-модель перший шар наносити пензликом, а потім вже через 20-30 хвилин решту залити. Також деякі формувальники видаляють поодинокі бульбашки з нижнього шару за допомогою шприца. Крім того, будь-які вібрації також допоможуть видалити зайві бульбашки.
  3. При створенні силіконових форм, коли Ви додаєте каталізатор в основу, не додавайте відразу весь каталізатор! Матеріал полімеризується дуже швидко. Змішуйте частинами. Не бійтеся експериментувати з пропорціями – підберіть найзручніший для Вас час життя матеріалу. Пам'ятайте, що при збільшенні частки каталізатора серії SK час гелеутворення значно знижується. При цьому якщо Ви використовуєте 1,5% або менше каталізатора - матеріал може повністю не полімеризуватися.
  4. Щоб визначити необхідну кількість силікону в кг, необхідно в сантиметрах перемножити ширину, довжину і товщину передбачуваної форми, домножити на щільність (питому вагу) і розділити на 1000. Або з об'єму опалубки (ширина*довжина*висота) відняти об'єм майстер-моделі (ширина* довжина * висота), домножити на густину (питому вагу) і розділити на 1000.
  5. Всі силіконові компаунди серії Silikony SK-76 можна змішувати для здешевлення деяких матеріалів і для створення усереднених характеристик.
  6. При створенні молдів з кількох частин рекомендується витримувати близько двох діб до заливання іншої частини форми, а також використовувати розділове мастило на восковій основі. Ми рекомендуємо аерозольне мастило на восковій основі ВОС. В іншому випадку частини форми можуть склеїтися через високу адгезію силікону з силіконом.
  7. У ситуації, коли силіконовий компаунд необхідно залити у силіконову форму, слід звернути увагу на такі моменти. Якщо обидва компаунди 1го виду (харчовий-харчовий, нехарчовий-нехарчовий) необхідно лише витримати більше доби (краще дві) і використовувати розділовий склад ВОС щоб матеріали не склеїлися. У нехарчовий комаунд заливати харчовий не рекомендується – через конфлікт платинового та олов'яного каталізатора харчовий компаунд може не затвердіти. У харчовий компаунд нехарчовий заливати можна, проте необхідно витримати час і використовувати розділовий склад як би це були компаунди 1-го виду.
  8. Епоксидну смолу в силіконові компаунди серії Silikony SK-76 не рекомендується заливати. Її можна заливати тільки в силікони на платиновому каталізаторі або поліуретанові форми. Для виробів із поліефірної смоли маленького розміру (до 10 см) підійде будь-який з силіконових компаундів. Для виробів більше 10 см підійдуть щільніші та твердіші компаунди SK-762, SK-765, SK-834. Для виробів з акрилової смоли підійдуть всі пропоновані нами компаунди.
  9. Для збільшення часу гелеутворення силіконових компаундів, крім зменшення кількості каталізатора, ми також рекомендуємо працювати в більш прохолодному приміщенні. При збільшенні температури довкілля час гелеутворення знижується. Також можна помістити основу компаунду (не каталізатор) в холодильник на кілька годин, що допоможе збільшити час роботи з матеріалом.
  10. Після контакту акрилової смоли ТП-1 та харчового силіконового компаунду SK-790 силіконову форму досить просто помити простим миючим засобом для посуду та форму можна просто використовувати далі як завжди.
  11. Вже затверділі силіконові компаунди зверху пофарбувати практично неможливо через те, що силікон має високі антиадгезійні властивості. Барвники можна вводити ще при змішуванні компонентів, але не більше 0,5% від ваги основи. Як барвники точно можна використовувати барвники для водоемульсійних і алкідних фарб.